Kadınlarımız Ölmesin


Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Şubat ayı kadına yönelik şiddet istatistiklerini açıkladığı ile ilgili haberi, Hürriyet gazetesinden okumuştum. Söz konusu haber üzerine yaptığım araştırma neticesinde: Sadece geçtiğimiz Şubat ayında gün sayısından fazla 30 kadının öldürüldüğünü, 19 kadının ise cinsel saldırıya uğradığını ne yazık ki öğrenmiş bulunmaktayım.

Geçtiğimiz Şubat ayında İstanbul'da 6, İzmir ve Antalya'da 4, Bursa ve Manisa'da ise 2'şer kadının öldürüldüğü kayıtlara geçen sayılardır. Yukarıda yer alan haritadan da görüleceği üzere; Mersin, K.Maraş, Yozgat, Aksaray, Balıkesir, Ağrı, Denizli, Giresun, Isparta, Kayseri, Konya ve Ordu illerinde de 1'er kadın cinayetlerinin istatistikte yer aldığını görmekteyiz. Platformun internet sitesinde, öldürülen kadınların yüzde 37'sinin boşanmak, ilişkisini sonlandırmak ve kendi hayatlarına dair karar vermek isterlerken öldürüldüğü açıklanmaktadır. 

Yine platformun verilerine göre, 2015 Şubat ayında 18, 2016 Şubat ayında 28 ve 2017 Şubat ayında ise 30 kadın kardeşimizin, her yıl artan sayıda öldürüldüğünü görmekteyiz. 

Bizleri karınlarında taşıyan analarımıza duyduğumuz saygının tüm kadınlarımıza yansıması dileğimle birlikte, sebebi ne olursa olsun kadın cinayetlerine artık bir son verilmesini tüm kalbimle diliyor, çilekeş kadınlarımızın 8 mart Kadınlar Günü'nü kutluyorum. 

4 yorum:

Tülay gürdal dedi ki...

Merhaba Recep Bey,

"Ey kahraman Türk kadını! Sen yerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın" ATATÜRK. Dolayısıyla nereden nereye... Saygılarımla.

Recep Altun; dedi ki...

Merhabalar Tülay Gürdal, Hoş Geldiniz.
Blog sayfama yapmış olduğun ziyarete ve değerli yorumunuza çok teşekkür ederim. Türk kadınına verilmesi gereken önem ve değer sadece Atatürk'ün gayretiyle olmaz! Aynı zamanda milletçe kadınlarımızı korumalıydık. Türk kadını hala kölelikten kurtulamamıştır. Her erkek, kendisini karnında taşıdığı anasına duyduğu saygıyı, tüm kadınlara göstermek ve yansıtmak zorundadır. Aksi halde ne bu kadın cinayetlerinin ne de cinsel taciz ve ırza geçmelerin sonu gelmeyecektir.
Selam ve dualarımla.

deryada damla dedi ki...

Yazınızı okuduğumdan beri bu konu ile ilgili yorum yazmayı düşünüyorum. Ancak fırsatını buldum. Kutlanmaya değer bir kadınlar günü yaşayamayacak olsak da yine de teşekkürler. Kadınlar, boyun eğdiklerinde, mutsuz da olsalar ses çıkarmadıklarında, kendilerinden istenen rolü oynadıklarında daha az şiddete maruz kalıyorlar anlamına mı geliyor bu sonuç? Ben de kadınlara yönelik tacizi anlatan bir yazı yazmayı düşünüyorum. Yukarıdaki yorumunuza katılmayan yoktur. Umarım kadına öncelikle bir insan gözüyle bakılır, kadın cinayetleri ve taciz son bulur.

Recep Altun; dedi ki...

Merhabalar Deryada Damla, Hoş Geldiniz.
Blog sayfama yapmış olduğunuz ziyarete ve değerli yorumunuza çok teşekkür ederim.

Efendim, ben de aynen size katılıyorum. Her şey lafta kalıyor. Ne tedbirler alınıyor ve bu konuda ne yapılıyor tam bilmiyorum ama, kadına yönelik taciz ve şiddet eylemleri; üzülerek söylüyorum, daha çok süreceğe benziyor.

Hele şimdiki iktidar ve iktidarı destekleyenlerin bir çoğu kadını insan olarak değerlendirmemekle birlikte, köle gibi görüyorlar. Siz bakmayın onların sahte ve gösteriş söylemlerine. Ben çevremden çok iyi biliyorum. Şimdi iktidar yanlıları bana kızacaklar ama, maalesef gerçek böyle. Onların içinde mutlaka iyileri de vardır, onları tenzih ederim. Kadına insan gözüyle bakan ve insan gibi değerlendirenler bu tespitin dışındadır.
Selam ve dualarımla.

Yorum Gönder